Numărul total de cazuri pozitive la nivelul județului Buzău a ajuns la 233, conform datelor Direcției de Sănătate Publică. Printre cele opt cazuri noi se află angajate ale Direcției de Asistență Socială și paciente al secției Oncologie a Spitalului Județean.
CAZUL 226 – pacient sex feminin, 63 ani, ușor simptomatică, personal medical, salariată al DGASPC Buzău.
CAZUL 227 – pacient sex feminin, 50 ani, asimptomatică, salariată a DGASPC Buzău.
CAZUL 228 – pacient sex feminin, 67 ani, pacient oncologic, simptomatică, internată la Secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență Buzău (izolată).
CAZUL 229 – pacient sex feminin, 50 ani, simptomatică, internată la Secția PNF a Spitalului Județean de Urgență Buzău (izolată).
CAZUL 230 – pacient sex feminin, 42 ani, pacient oncologic, testată și depistată într-o clinică particulară din București.
CAZUL 231 – pacient sex feminin, 39 ani, simptomatică, internată la Secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență Buzău (izolată).
CAZUL 232 – pacient sex feminin, 34 ani, asimptomatică, salariată a DGASPC Buzău.
CAZUL 233: pacient sex feminin, în vârstă de 18 ani, internată la o unitate sanitară din București, contact direct cu cazul 186 (mama). Cazul 186 este un sugar în vârstă de o lună, internat cu simptomatologie în Secția Pediatrie a SJU Buzău (izolat), transferat la Spitalul ”Victor Babeș” din București.
Pacienți au fost internați la Spitalul Municipal Râmnicu Sărat. Ancheta epidemiologică este derulată de către Direcția de Sănătate Publică.








