Un incendiu izbucnit în noaptea de duminică spre luni, în localitatea buzoiană Gherăseni, s-a soldat cu moartea unui bătrân. Pompierii au ajuns în jurul orei trei la intervenție, cu două autospeciale cu apă și spumă, însă pentru proprietarul locuinței a fost prea târziu.
Incendiul a fost anunțat la ISU prin numărul unic de urgență 112 de către vecini ai bătrânului care locuia singur.
Pompierii au intervenit la fața locului cu două autospeciale de lucru cu apă și spumă și cu o ambulanță SMURD.
”Când au sosit pompierii la fața locului, ardereaa era generalizată la întreaga locuință, în jur de 60 metri pătrați”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Buzău, lt. Vasile Prahoveanu.
O parte din acoperiș se prăbușise, motiv pentru care pompierii n-au mai putut să mai intre imediat după bătrân. Ei au trebuit să stingă o parte din incendiu și după aceea să intre după victima.
În interiorul locuinței a fost surprins de flăcări proprietarul ei, un bărbat de 90 de ani. Cauza incendiului a fost o defecțiune la instalația de încălzire a locuinței, cel mai probabil la coșul de fum.