sâmbătă, 17 ianuarie, 2026

Crește numărul de îmbolnăviri cu noul coronavirus în județul Buzău

Crește numărul de îmbolnăviri cu noul coronavirus în județul Buzău

Vlcsnap 2020 05 18 11h39m31s504
Facebook
Twitter
Email

După două zile de relativă acalmie, crește din nou numărul de îmbolnăviri cu noul coronavirus în județul Buzău. Potrivit Direcției de Sănătate Publică Buzău, în ultimele 24 de ore, la nivelul județului au fost confirmate 9 cazuri noi de COVID-19.

Pacienții nou confirmați au vârste cuprinse între 39 și 74 de ani și au fost internați, atât la Spitalul Municipal Râmnicu Sărat, cât și la Spitalul Județean de Urgență Buzău.

Conform autorităților sanitare, numărul total de cazuri pozitive din județul Buzău a ajuns la 644, 413 persoane fiind declarate vindecate și externate.

De asemenea, de la începutul pandemiei, în județul Buzău au fost efectuate 5.168 de teste și s-au înregistrat 18 decese.

Informaţiile publicate pe site-ul stiridebuzau.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 150 de caractere, cu citarea sursei.