marți, 8 iulie, 2025

Consiliul Județean a solicitat fonduri pentru modernizarea unor drumuri județene extrem de circulate

Consiliul Județean a solicitat fonduri pentru modernizarea unor drumuri județene extrem de circulate

Neagu
Facebook
Twitter
Email

Aproape 180 de proiecte de investiții ar putea demara în județul Buzău cu banii alocați prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”. Consiliul Județean a solicitat fonduri importante pentru modernizarea unor drumuri județene extrem de circulate.

Prin această sursă de finanțare, județului i-a fost repartizată, în total peste 1,37 de miliarde de lei.

Peste 780 de milioane de lei lei vor fi alocate pentru reabilitarea și construcția drumurilor și podurilor, iar aproape 600 de milioane de lei, pentru apă și canalizare în zonele unde aceste facilități de bază nu există.

Cei mai mulți primari buzoieni au cerut bani pentru a-și repara căile de acces din interiorul comunelor.

De asemenea, și Consiliul Județean a solicitat fonduri importante pentru modernizarea unor drumuri județene extrem de circulate cum ar fi cel care duce la Vulcanii Noroioși.

Informaţiile publicate pe site-ul stiridebuzau.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 150 de caractere, cu citarea sursei.