VIDEO Luptătorul Ionuț Moise și tenismenul Ovidiu Ionescu, sportivii buzoieni ai anului 2013

Vineri seară, a avut loc „Gala Sportului Buzoian 2013”, eveniment organizat la fiecare sfârşit de an de Direcţia Judeţeană de Tineret şi Sport. Titlul de cel mai bun sportiv buzoian al anului a fost acordat, ex-aequo, tenismenului Ovidiu Ionescu şi luptătorului Ionuţ Moise, ambii sportivi legitimaţi la CSM Buzău. Pe treptele a doua şi a treia ale podiumului au urcat tot doi tenismeni, Constantin Cioti, respectiv Roxana Istrate. Alţi sportivi în Top 10 au fost Ştefan Codreanu (atletism), Theodor Frîncu (volei), Bogdan Bălăşoiu (atletism), Gabriela Dincă (box), Marina Baboi (atletism), Alina Eftimescu (box) şi Gabriela Drăghiciu (box). 

Cel mai bun antrenor buzoian al anului a fost desemnnat Mircea Dinu, directorul CSM Buzău, antrenorul secţiei de tenis de masă a clubului.

De asemenea, cea mai bună echipă buzoiană a anului a fost desemnată Stejarul Buzău, grupare care a reuşit promovarea în prima ligă de rugby.

La categoria „sporturi neolimpice”, pe primul loc s-a clasat sportiva Florica Şercăianu (rachetomodele).

În clasamentul celor mai buni sportivi ai CSM Buzău, luptătorul Ionuţ Moise a câştigat bătălia cu tenisul de masă, fiind preferat înaintea tenismenilor Ovidiu Ionescu, Constantin Cioti, ambii pe locul 2, şi Roxana Istrate, locul 3.

Pentru că a fost vorba de o ediţie jubiliară, împlinindu-se 20 de ani de la înfiinţarea Direcţiei de Sport şi Tineret, în cadrul „Galei Sportului buzoian” au fost premiaţi mai mulţi sportivi şi antrenori care au obţinut rezultate remarcabile.

Au fost premiate echipe, cluburi, antrenori de sporturi olimpice și neolimpice, în total fiind acordate peste 150 de trofee. Iată-i pe cei mai buni zece sportivi ai județului:

LOCUL X — DRĂGHICIU GABRIELA — CSM BUZĂU — BOX — Antrenor —Voicilaş Constantin

–componentă a lotului naţional de seniori

–medalie de argint la categ. 54 kg la Campionatul Naţional de seniori

–medalie de argint la categ. 57 kg la Cupa României seniori

LOCUL IX — DINCĂ GABRIELA — CSM BUZĂU — BOX — Antrenor — Voicilaş Constantin

–componentă a lotului naţional de seniori

–medalie de aur la categ. 57 kg la Campionatul Naţional de seniori

–medalie de argint la categ. 60 kg la Cupa României seniori

LOCUL VIII — BABOI MARINA — CSS BUZĂU — ATLETISM — Antrenor —Nicolau Gabriel

–medalie de aur la Campionatul Balcanic – proba de 100 m

–medalie de argint la Campionatul Balcanic –proba de stafeta 4 x 100 m

–medalie de aur la Campionatul Naţional de Juniori II –în proba de 100 m

–medalie de aur la Campionatul Naţional de Juniori II – în proba de 200 m

–medalie de bronz la Campionatul Naţional de Juniori II –în proba de 60 m

LOCUL VII — BĂLĂŞOIU BOGDAN — LPS+CSM BUZĂU — ATLETISM —Antrenor — Popa Vasile

–componentă a lotului naţional de juniori II

–participant la Campionatul Mondial de Juniori II

–medalie de argint la Campionatul Balcanic de Cros – echipe

–medalie de aur la Campionatul Naţional de Cros – juniori II

–medalie de argint la Campionatul Naţional de juniori II în proba de 1500 m sală

–medalie de argint la Campionatul Naţional de Cros juniori I

–medalie de argint la Campionatul Naţional de Juniori I în proba de 1500 m

LOCUL VI — EFTIMESCU ALINA — CSM BUZĂU — BOX — Antrenor — Voicilaş Constantin

–componentă a lotului naţional de tineret

–participantă la Campionatul Mondial feminin

–medalie de argint la categ. 60 kg la Campionatul Naţional de tineret

–medalie de argint la categ. 60 kg la Cupa României tineret

–medalie de aur la categ. 60 kg Cupa României seniori

LOCUL V — FRÎNCU TEODOR — CSS BUZĂU — VOLEI — Antrenori Constantin Georgiana şi Boldişteanu Marian

–component al lotului naţional de juniori

–medalie de aur cu echipa CSS Buzău la Campionatul Balcanic pentru Cadeți

–medalie de bronz la Campionatul Balcanic pentru Juniori

–medalie de argint la Campionatul Național – Juniori

LOCUL IV — CODREANU ŞTEFAN – CSM+LPS BUZĂU – ATLETISM — Antrenor Medvediuc Alexandru

–component al lotului naţional de juniori

–locul 6 la Campionatul European de juniori în proba de ştafetă 4 x 100 m

–medalie de argint la Campionatul Balcanic de juniori în proba de 4 x 100 m

–medalie de aur la Campionatul naţional de tineret în proba de 60 m

–medalie de bronz la Campionatul naţional de seniori în proba de 60 m

–medalie de argint la Campionatul naţional de juniori I în proba de 200 m

LOCUL III — ISTRATE ROXANA — CSM BUZĂU — TENIS DE MASĂ — Antrenor Mircea Dinu

–componentă a lotului naţional de tineret

– 2 medalii de argint la Campionatul Naţional de seniori

– 2 medalii de aur la Campionatul Naţional de tineret

– medalie de bronz la Campionatul Naţional de tineret în proba de dublu-mixt

LOCUL II – CIOTI CONSTANTIN—CSM BUZĂU—TENIS DE MASĂ –Antrenor Dinu Mircea

–component al lotului naţional de seniori

–participant la Campionatul Mondial individual de seniori

–participant la Campionatul European individual şi echipe

–medalie de aur la Campionatul Naţional individual de seniori

–2 medalii de bronz la Campionatul Naţional de seniori

LOCUL I — MOISE IONUŢ — CSM BUZĂU — LUPTE LIBERE — Antrenor Voicu Marian

–component al lotului naţional de seniori

–locul 5 la Campionatul European de seniori categ. 66 kg

–medalie de argint la Jocurile Francofone de seniori categ. 66 kg

–medalie de argint la Campionatul naţional de seniori categ. 66 kg

LOCUL I — IONESCU OVIDIU — CSM BUZĂU — TENIS DE MASĂ — Antrenor Mircea Dinu

–component al lotului naţional de seniori

–participant la Campionatul Mondial individual de seniori

–participant la Campionatul European individual şi echipe

–3 medalii de argint la Campionatul Naţional de seniori

Fii Reporter
DISTRIBUIȚI