VIDEO Victorie mare în deplasarea de la Roman pentru handbalistele de la Gloria Buzău

Victorie la un gol diferență în deplasarea de la Roman în cea de-a doua etapă a Ligii Naţionale la handbal feminin. Nou-promovata SCM Gloria Buzău a făcut un meci mare pe împotriva echipei CSM Roman, scor 19-18 (9-6).

În faţa unei săli arhipline,handbalistele de la Gloria s-au mobilizat și au început tare, preluând inițiativa.

După 15 minute, echipa buzoiană era în avantaj apoi diferenţa a tot crescut la trei goluri până la finalul primei reprize scor 9 la 6.

Apărarea echipei din Roman a cedat după ce a fost copleșită de furia handbalistelor de la Gloria care și-au dorit cu orice preț vicoria.

Deși arbitrajul a lăsat de dorit mai ales spre finalul meciului, cănd buzoiencele au fost categoric defavorizate, portărița Alina Iordache a făcut minuni, reușind să mențină fragilul avantaj de 1 gol pe tabelă.

Bucuria fetelor a fost de nedescris, hanbalistele buzoiene aflându-se la prima victorie în Liga Națională după eșecul de pe teren propriu din etapa trecută în fața adversarelor de la Râmnicu Vâlcea.